Звіт по виховній роботі 2022-2023 н. р.

Звіт з виховної роботи

Комунального закладу « Келебердянський ліцей»

Ліплявської сільської ради Черкаської області

за 2022 – 2023 н. р.

 

  Входження України в європейський освітній простір, розбудова національної системи освіти породжують певні зміни в концептуальних підходах та парадигмі освіти й виховання здобувачів освіти на сучасному етапі.

У зв’язку з  військовою операцією в Україні, 2022-2023 навчальний рік став особливим для школи. В сучасних важких і болісних ситуаціях, викликів і загроз, та водночас важливих змін у політиці, економіці, соціальній сфері пріоритетним завданням є визначення нової стратегії виховання. Сьогодні ми розглядаємо стратегію виховання як багатокомпонентну та багатовекторну систему, яка є основою формування особистості школяра та значною мірою впливає на розвиток України в цілому. Саме країна та її громадяни стають безпосередніми учасниками процесів, які мають надзвичайно велике значення для подальшого визначення власної долі, долі своєї держави, подальших глобальних змін на планеті.

Педагоги нашої школи глибоко усвідомлюють, що соціальна адаптація здобувачів освіти, розуміння ними своїх прав та свідомого виконання обов'язків у значній мірі залежить від правильно визначених та обраних шляхів реалізації виховного процесу. Тому пріоритетними питаннями у виховній роботі нашої школи залишаються забезпечення всебічного розвитку особистості, сприяння її самовихованню й самореалізації, спрямування у своїй діяльності керуватися загальнолюдськими цінностями, глибоко розуміти традиції свого народу. Основну  увагу приділяли адаптації дітей до сьогодення та безпеці дітей, яка стала пріорітетом у роботі кожного педагога. Розроблено алгоритм дій під час сигналу « Повітряна тривога».

Впродовж 2022-2023 року приділялась велика увага стимулюванню внутрішньої і зовнішньої активності здобувачів  освіти, їх оптимальної участі у спільній діяльності у справі виховання, відносини між вчителями і школярами будувалися на основі співдружності, співробітництва і ділового партнерства. 

Контролювалися та вивчалися питання морального, правового виховання здобувачів освіти, вплив класного керівника на діяльність дітей, які потребують особливої педагогічної уваги; співпраця з позашкільними, культурно-просвітницькими організаціями, правоохоронними закладами.

У річному плані є розділи виховної роботи з урахуванням усіх напрямків діяльності: гуманізація виховного процесу, що виражається у створенні умов для всебічного розвитку особистості; національно-патріотичне виховання; підтримка та укріплення шкільних традицій, впровадження яких у повсякденне життя відбувається через систему виховних стандартів: навчання протягом життя, волонтерство, послуги, партнерство, лідерство,  шкільна культура, залучення батьків.

 Навчальний заклад  спрямовує свою діяльність на виховання національної культури і знання  національних традицій, за змістом і формами роботи відповідає національнокультурним потребам України, її становленню і розвитку як суверенної держави. Відносини між учителем і здобувачем освіти, в основному, розвиваються на основі співробітництва і ділового партнерства. Учитель і школярі рівноправні суб’єкти освітнього процесу. Виховна програма постійно працює над оновленням роботи класних керівників з класним колективом, розроблена система бесід, круглих столів, ділових ігор з 1 по 11 клас. Всі компоненти взаємопов’язані принципами єдності мети і наступності. Кожен учень особисто та класний колектив мали змогу показати себе і свої справи. 

Упродовж 2022-2023 навчального року в школі були проведені традиційні тематичні дні та тижні: День Знань, День фізкультури, День вчителя, День української писемності та мови, День захисника України та свято Покрови Пресвятої Богородиці, Всесвітній День прав людини, День Толерантності, День Соборності, День пам’яті жертв Голодомору, День пам’яті Чорнобиля, День інвалідів, Всесвітній День боротьби зі СНІДом.

Одним із пріоритетних напрямків роботи педагогічного колективу є забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та профілактична робота з попередження дитячого травматизму. Здобувачі освіти та вчителі школи обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій і дотримуються їх. Для цього проводяться тижні безпеки дорожнього руху («Правила безпеки знаємо і виконуємо»), охорони праці, відпрацьовуються дії у разі надзвичайних ситуацій ( День цивільного захисту), запрошуються спеціалісти для бесід зі здобувачами освіти, систематично проводяться інструктажі. Педагогічний колектив школи обізнаний з алгоритмом дій у разі нещасного випадку чи у разі погіршення стану здоров’я дитини. З метою запобігання шкідливих звичок та формування здорового способу життя соціальним педагогом, класними керівниками, психологом, вчителями біології, основ здоров'я, радою учнівського самоврядування проводилась просвітницька робота з учнями та батьківською громадськістю. Також у школі в рамках проекту «Здорові діти - здорове майбутнє» постійно проводяться лекції з профілактики споживання психо- активних речовин (ПАР), проводились лекції з профілактики вживання алкогольних напоїв та тютюнопаління. Проводилась просвітницька робота з питань санітарно-гігієнічної грамотності.

  В рамках тижня безпеки дорожнього руху класними керівниками були проведені тематичні уроки та бесіди на тему «Безпечна дорога додому!» з використанням відеопрезентацій та навчальних мультфільмів. В початкових класах проводили руханку «Правила дорожнього руху». Виставка в бібліотеці «Обережно на дорогах». Також проведена вікторина «Правила дорожнього руху». Медичною сестрою з учнями 9- 11 класів було проведено практичні заняття з домедичної допомоги « Знаємо та діємо при ДТП». І в завершенні тижня веселий флешмоб.

         18 травня був проведений захід на тему  «Мінна безпека» та «Протипожежна безпека»  для учнів КЗ «Келебердянський ліцей». Єдиний урок  з безпеки, був проведений провідним інспектором ВЗНЗ Черкаського РУ ГУ ДСНС України в  Черкаській області Драгоненко Ю. І.

      В системі виховної роботи особливе місце посідає виховання загальнолюдських цінностей: доброти, милосердя, засвоєння норм культури взаємовідносин, формування працелюбної особистості, різнобічних духовних потреб та інтересів; виховання шанобливого ставлення до родини, поваги народних традицій і звичаїв, національних цінностей українського народу. З метою пропаганди позитивного іміджу сім`ї та її соціальної підтримки, формування культури сімейних стосунків, підвищення відповідальності батьків за виховання дітей, проводяться різноманітні зустрічі, бесіди щодо популяризації сімейного способу життя, формування національних сімейних цінностей.

Формування у здобувачів освіти різнобічних потреб самореалізації творчого потенціалу в різних сферах діяльності й спілкуванні, розвиток дитячих обдарувань через систему позаурочних форм роботи та ефективну взаємодію сім’ї та школи є основним завданням напрямку «підтримка та укріплення шкільних традицій». Найбільш значущими заходами цього напрямку стали: 

-   конкурс  плакатів «Збережемо нашу Землю»;

          - конкурс читців « Ми з України», присвячений 209-річниці від дня народження Т. Г. Шевченка у рамках проекту сценічних читань. Конкурс проходив за двома номінаціями: « Виконавець» та «Автор», участь у ньому взяли близько 100 учасників.

  Учні КЗ « Келебердянський ліцей» представили на конкурс журі твори не тільки Т. Шевченка, а й про нього: Смикалова Надія, учениця 9 класу , - поему « Лілея»; Слюсар Вікторія, учениця 8 класу,- літературно-музичну композицію «Думи мої, думи…»; Зобенько Єлизавета, учениця 9 класу, та Шерова Альона, учениця 10 класу,- літературна композиція « Доля». Усі учасники нашого ліцею на підставі рішення журі за високий художній рівень виконання, сценічну культуру, самобутність творчого стилю нагороджені Дипломами лауреатів у номінації « Виконавець».

            -до Дня Примирення мітинг-реквієм;

-   до Дня матері відеопривітання «Вітання найріднішим»

-    до Дня української  вишиванки Інтернет-проект «А сорочка мамина серцю мила…»

     Одним із засад громадянського суспільства є волонтерство. Необхідною умовою успішної реалізації системи виховної роботи є розробка шляхів трансформації поставлених мети та завдань виховання в діяльність класних керівників, надання їм методичної допомоги у розробці тематики виховних справ та планування роботи. Також, не менш важливим є участь органів учнівського самоврядування в діяльності системи виховної роботи.

Великого значення в сучасних умовах набуває виховний модуль – лідерство.    Активні представники класних колективів задіяні в учнівському самоврядуванні. Кожного місяця, а також по потребі, відбувалися засідання  шкільного парламенту, створювалися та реалізувалися їх проекти. Одним з таких проектів був приурочений до Дня захисту прав дитини , відеоролик  «Дитинство – це…».

З метою залучення здобувачів освіти до культурних цінностей українського народу протягом навчального року було організовано відвідування школярами музеїв, пам'ятків культури, а також ряд різноманітних екскурсій .

Вся виховна робота у класних колективах будується з урахуванням індивідуальних здібностей, інтересів, потреб учнів. Тому всі класні керівники перед плануванням виховної роботи особливу увагу приділяють вивченню особистості дитини, намагаються скоординувати роботу так, щоб виховною роботою охопити весь контингент здобувачів освіти, залучити до проведення позакласних заходів якомога більше дітей, ведуть цілеспрямоване спостереження за школярами під час спілкування, навчання та дають індивідуальні консультації батькам і вчителям-предметникам щодо корекції поведінки учнів та індивідуального підходу до особистості дитини. Традиційно здобувачі освіти активно брали участь у конкурсах, акціях шкільного, обласного та Всеукраїнського рівнів. 

         

Заходи в школі:

 

1.        Свято Першого дзвоника «Срібний дзвоник кличе нас у клас!»

2.        До Дня фізичної культури та спорту. Спортивно-масовий захід серед школярів «Cool Games».

3.        До Дня миру. «За мир у всьому світі!».

4.        До Дня визволення села. Відеосюжет .

5.        До Всеукраїнського дня дошкілля. Вітання від дошкільнят.

6.        Операція «Пам'ять».  Впорядкування Братської могили.

7.        Всеукраїнський день бібліотек. Цікава бібліотека.

8.        До Дня учителя. Вітання від учнів нашої школи «Ми вам даруємо тепло своїх сердець».

9.        Покрова Пресвятої Богородиці та День українського козацтва «від козаків до наших днів». Вікторина «Гортаючи сторінки історіїї»

10.   Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек. «Краєзнавство в шкільній бібліотеці»

11.    Радіодиктант національної єдності..

12.    Всеукраїнський спортивно-масовий захід серед дітей «Олімпійське лелеченя».

 

13.   До Дня гідності та свободи. Он-лайн конкурс.

14.   Пам'яті жертв Голодомору. Акція « Запали свічку.»

15.   Акція «Допоможи птахам взимку!» Виготовлення годівничок.

16.   До вшанування пам'яті учасників Небесної Сотні «Небесна сотня у наших серцях».

17.   День безпечного Інтернету. « Разом для найкращого Інтернету»

18.   Інформаційні хвилини « Незабутній Т.Шевченко».

19.   Квест-марафон « Чи знаємо ми Шевченка»

20.   Мітинг-реквієм до Дня пам'яті та примирення.

21.   Он-лайн- привітання  від учнів нашого закладу. З Днем матері.

22.   День Європи. Змагання та естафети.

23.   Змагання з волейболу серед учнів 8- 11 класів.

24.   Тиждень безпеки дорожнього руху. «Безпечна дорога додому.»

25.   Випускний у ДНЗ. « Прощавай, рідний садочок.»

26.   День цивільного захисту «Бережи своє життя!» « Увага ! Пожежа!»

27.   Свято Останнього дзвоника «Дзвони ж нам, дзвонику останній»

 

   Виховання здобувачів освіти в школі і сім’ї – щоденний нерозривний процес.      Тому педагогічний колектив працює   у    тісній  співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку школяра. Батьки є соціальним замовником школи, а тому беруть активну участь в освітньому процесі. Вони є учасниками позакласних заходів, пов'язаних з професіями, світом захоплень, родинними святами. Класні керівники тісно співпрацюють з сім'ями своїх вихованців, спілкуються з родиною.  Однією з традиційних з форм роботи з батьками у школі є батьківські збори та лекторії.